Barneys Farm – 8 Ball Kush Feminised Cannabis Seeds
$11.17 – $90.25Price range: $11.17 through $90.25
8 Ball Kush grows wide, with thick stems and dark leaves that produce dense buds. The flavours all resemble a classic Kush, earthy and musky, with deep spicy accents.
- Delivery & Return
Worlwide Tracked Stealth Delivery
Fast, discreet and globally trusted — SeedSmugglers deliver the goods.
- ✅ Outstanding delivery rates to Australia & New Zealand
- ✅ Exceptional success to the USA & Canada
- ✅ Rapid North America arrivals — often around five days with the quicker option
- ✅ Most orders dispatched within 48 hours
- ✅ Discreet, low-profile packaging every time
- ✅ Refined stealth techniques for smooth international transit
Trusted, consistent, proven — customers stick with Seedsmugglers because our parcels get through.
- Ask a Question
Barneys Farm – 8 Ball Kush Feminised Cannabis Seeds
Some of the very best hashish in the world is found between the mountainous border of Afghanistan & Pakistan. After many years of selectively inbreeding superior genetics from this region, Barney’s Farm have now got a strain that is very easy to grow, even in the most unfavourable conditions. This short and sturdy plant is a good choice for both SOG and ScrOG gardens. 8 Ball Kush grows wide, with thick stems and dark leaves that produce dense buds. The flavours all resemble a classic Kush, earthy and musky, with deep spicy accents.
- Type: Indica dominant
- Genetics: Afghanistan. Pakistan
- Yield: Optimum indoor – 500 gr/m2
- Indoor Height: 55 - 65 cm
- Indoor flowering time: 50 – 55 days
- Outdoor Harvest time: End September
- THC: N/a
- CBD: 1.4 %
We ship seeds worldwide! However please check local laws before ordering.
Warning:
Under Section 6 of the UK Misuse of Drugs Act 1971 it is an offence to cultivate any plant of the genus Cannabis in the UK without a license from the Secretary of State. All seeds are sold as souvenirs only. Due to the fact that some countries legally allow growing of hemp seeds some specifics are documented. This data is normally distributed via the World Wide Web and is available internationally. It is supplied to us by the breeder. CaliSeedStore® can accept no responsibility if you choose to break the law. Please don’t.
Characteristics
| Indoor/Outdoor: | Indoor/Outdoor |
| Indica/Sativa: | Indica Dominant |
| Strains: | Kush Strains |
| Flowering Time – Outdoor: | Late September |
| Type: | Feminised Seeds |
| Photoperiod/ Autoflowering: | Photoperiod |
| Flowering Time – Indoor: | 8 to 10 Weeks |
| Breeder: | Barneys Farm |
| Pack Size | 1 Seed, 3 Seeds, 5 Seeds, 10 Seeds |
|---|
- afghani
- berry
- blueberry
- cali
- cbd
- cheese
- citrus
- cup winner
- diesel
- earthy
- easy
- euphoric
- fast
- female
- feminised
- feminized
- fruity
- GC
- gcbogo
- happy
- haze
- high thc
- high yield
- indica
- indica dominant
- indoor
- kush
- lemon
- medicinal
- mold resistant
- nirvana
- northern lights
- og kush
- outdoor
- pine
- pungent
- quick
- sativa
- sativa dominant
- skunk
- skunk #1
- sour
- spicy
- sweet
- tropical
Related Products
Specifications
| Genetics | Super Skunk x White Widow |
|---|---|
| Plant type | Predominantly Indica |
| Sex Type | Female |
| Cultivation | Indoor as well as Outdoor |
| Average Yield | 450 – 550 g/m² in SOG |
| Flowering Period | 8 – 10 weeks |
| Grow Difficulty | Easy |
Specifications
| Genetics | Kerala x Manga Rose |
|---|---|
| Plant type | Predominantly Indica |
| Sex Type | Female |
| Cultivation | Indoor |
| Average Yield | 450 – 550 g/m² in SOG |
| Flowering Period | 8 – 10 weeks |
| Grow Difficulty | Easy |
Specifications
| Genetics | (Blueberry x OG Kush) x Blue Mystic automatic |
|---|---|
| Plant type | Hybrid |
| Sex Type | Female |
| Cultivation | Indoor as well as Outdoor |
| Average Yield | 350 – 450 g/m² in SOG |
| Grow Period | 9 – 10 weeks |
| Grow Difficulty | Medium |
Specifications
| Genetics | Colombian Gold x Thai x Mexican x Afghani |
|---|---|
| Plant type | Hybrid |
| Sex Type | Female |
| Cultivation | Indoor |
| Average Yield | 400 – 500 g/m² in SOG |
| Flowering Period | 7 – 9 weeks |
| Grow Difficulty | Easy |
Specifications
| Genetics | Skunk#1 x Skunk Special |
|---|---|
| Plant type | Hybrid |
| Sex Type | Female |
| Cultivation | Indoor as well as Outdoor |
| Average Yield | 400 – 500 g/m² in SOG |
| Flowering Period | 8 – 10 weeks |
| Grow Difficulty | Easy |
Specifications
| Genetics | Top 44 x Early Special |
|---|---|
| Plant type | Predominantly Indica |
| Sex Type | Female |
| Cultivation | Indoor as well as Outdoor, Indoor |
| Average Yield | 300 – 400 g/m² in SOG |
| Grow Period | 10 – 11 weeks |
| Grow Difficulty | Easy |
Specifications
| Genetics | Northern Lights x Short Rider |
|---|---|
| Plant type | Predominantly Indica |
| Sex Type | Female |
| Cultivation | Indoor, Indoor as well as Outdoor |
| Average Yield | 300 – 400 g/m² in SOG |
| Grow Period | 10 – 12 weeks |
| Grow Difficulty | Easy |
Specifications
| Genetics | AK-48 x Top 44 x Early Special |
|---|---|
| Plant type | Predominantly Indica |
| Sex Type | Female |
| Cultivation | Indoor |
| Average Yield | 300 – 400 g/m² in SOG |
| Grow Period | 11 – 13 weeks |
| Grow Difficulty | Easy |
Specifications
| Genetics | White Widow x Northern Lights |
|---|---|
| Plant type | Hybrid |
| Sex Type | Female |
| Cultivation | Indoor |
| Average Yield | 400 – 500 g/m² in SOG |
| Flowering Period | 8 – 10 weeks |
| Grow Difficulty | Hard |
Specifications
| Genetics | Original Power Plant x White Widow |
|---|---|
| Plant type | Predominantly Indica |
| Sex Type | Female |
| Cultivation | Indoor |
| Average Yield | 400 – 500 g/m² in SOG |
| Flowering Period | 8 – 10 weeks |
| Grow Difficulty | Easy |



